300TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA TÜM ÜRÜNLERDE %60' A VARAN İNDİRİM! 12 AYA VARAN TAKSİT İMKANI İNSTAGRAM HESABIMIZ: @Maunahome 300TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA TÜM ÜRÜNLERDE %60' A VARAN İNDİRİM! 12 AYA VARAN TAKSİT İMKANI İNSTAGRAM HESABIMIZ: @Maunahome 300TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA TÜM ÜRÜNLERDE %60' A VARAN İNDİRİM! 12 AYA VARAN TAKSİT İMKANI İNSTAGRAM HESABIMIZ: @Maunahome 300TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA TÜM ÜRÜNLERDE %60' A VARAN İNDİRİM! 12 AYA VARAN TAKSİT İMKANI İNSTAGRAM HESABIMIZ: @Maunahome

En iyi kahve çekirdeği nasıl seçilir

Tarih: 09.09.2022 09:52
En iyi kahve çekirdeği nasıl seçilir
En iyi kahve çekirdeği nasıl seçilir? Nelere dikkat etmelidir? Ucuza gurmelik olur mu? Cevapları içeride...
Kahve, her zaman söylediğimiz gibi, diğer içeceklerden daha çok kaliteli şaraba benzer. Şaşırtıcı miktarda kahve var ve kahve makinenizi yerel süpermarketten ucuz çekirdeklerle besliyorsanız, bu, ucuz bir mahzende şarap satın almak gibidir. Ancak, en iyi kahve çekirdeklerini bulmanız gerekir.
Yüksek kaliteli kahve çekirdekleri satın almak, kahve makinenizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır: en iyi seçimlerimizden birine yükseltmekten ve yine de daha ucuz kahve çekirdekleri kullanmaktan daha büyük bir fark yaratır. Bu kılavuzda, kullanılacak çekirdekleri, kavurma farkını ve tazeliğin nasıl bir rol oynadığını seçme konusunda size yol göstereceğim.

En iyi kahve çekirdekleri Arabica mı Robusta mı?

Kahve denilince ana tercih Arabica ve Robusta olmak üzere iki çeşittir. Farklar hakkında daha fazla bilgiyi Robusta vs Arabica adlı kılavuzumda bulabilirsiniz, ancak kısa versiyonunu buraya ekledim: Robusta, Arabica'dan daha fazla kafein ve daha az şeker içerir, ancak genellikle daha fazla acılık ve daha az asit içerir. Hal böyle olunca daha zengin, daha yoğun bir lezzet elde etmek için karışımlarda veya ucuz kahvelerde ve hazır kahve karışımlarında kullanılır.

Tek kaynak mı karışık mı kullanmalı?

Tek kökenli kahve çekirdekleri tek bir yerden kullanır. Tek bir bağdan tek çeşit üzümlerden yapılan bir şarap seçkisi olarak düşünün. Yüksek kaliteli kahve genellikle tek bir menşe ülkeden gelir.
Her tür tek kaynaklı kahvenin kendine has incelikleri olan farklı bir tadı vardır. Örneğin, Jamaikalı Mavi Dağ, onu diğer çeşitlerden ayıran yumuşak ve hassas bir tada sahiptir. Kenyan AA'yı tercih edin ve cevizli bir tada sahip yuvarlak bir gövde elde edin. Daha düşük rakımlarda yetişen ada kahveleri daha iyi kahvelerdir, daha yumuşak bir bitişe ve ağızda kalan tada sahip aroma dolu kahvelerdir. Düşük getiriler fiyatları yukarı itme eğilimindedir. Dünyanın en pahalı kahvesi St. Helena, bir zamanlar Napolyon'un tutulduğu Afrika'nın batı kıyısındaki uzak bir adadır.
Sonuç olarak, açıklamayı dikkatlice okumak ve çekirdeklerden en iyisini çıkaran (sonraki kavurma hariç) kavurma makinelerinden tek kökenli kahve satın almaktır. Her tek kaynaklı kahve, kendi başına özellikle ilginç bir içecek yapamaz, bu da karışımların devreye girdiği yerdir. Genellikle tamamlayıcı veya zıt tatları için seçilen iki tür kahveden oluşur. Yüksek kaliteli malzemeler en iyi tat için üretilmiştir, ancak süpermarketteki kahvelerin çoğunun bir karışım olduğunu göreceksiniz çünkü tüm yıl boyunca aynı tadı korumak daha kolaydır; Tek orijinli kahve daha küçük miktarlardadır ve daha çeşitli bir ürün yelpazesine sahiptir.
Karışımlar genellikle Arabica ve Robusta'nın bir kombinasyonunu kullanır ve burada robusta gücü iyi çalışır. Tek kökenli kahveyi tercih ederiz ama iyi karışımlar da var.

En iyi kahve çekirdekleri ve diğer kahve çekirdekleri türleri


Kahve ağacı, yıkanmış ve kavrulmuş tohumları içeren kirazlar üretir. Çoğu kahve kirazının içinde düz kenarlarla temas eden iki çekirdek bulunur: kabuğundan çıkan bir yerfıstığına benzer.
Ancak kahve ağacının yuvarlak, bezelye benzeri bir görünüme sahip olan kirazda sadece bir tane çekirdeği vardır. Çekirdekler genellikle daha küçüktür, ancak yuvarlak dış yüzey, daha iyi lezzet için kavrulduklarında daha eşit bir ısı dağılımı aldıkları anlamına gelir.
Marogogype çekirdeği (fil çekirdeği),esas olarak Brezilya'dan gelen ekstra büyük Arabica çekirdeği türüdür. Fakir topraklar iyi kahve üretir, ancak bazı mükemmel örnekler vardır ve bu kahve benzersizliği nedeniyle ödüllendirilir.
Aşağıdaki resim, ana çekirdek türleri arasındaki farkı göstermektedir: bunlar kavrulmuş değil, yeşil çekirdeklerdir. Solda, daha yuvarlak bir gövdeye sahip olan ve geleneksel bir kahve çekirdeğinden daha küçük olan peaberry (Kenya AA) var. Ortada, çoğu kahve çekirdeğinin ortalama boyutu olan bir Jamaika Blue Mountain çekirdeği var. Sağda, diğer ikisinden daha büyük bir Nikaragua Maragogype çekirdeği var.

Kahvede kavurma etkisi


Tüm kahve çekirdekleri kavrulur, yeşil çekirdekler bildiğiniz kahverengiye dönüşür. Kavurma işlemi, içindeki şekerlerin karamelize olması nedeniyle çekirdeklere farklı bir renk verir.
Koyu kavrulmuş kahvenin daha güçlü olduğu ve daha fazla kafein içerdiği konusunda yanlış bir kanı var. Bu mevcut değil. Koyu kavrulmuş kahve daha güçlüdür çünkü şekerler karamelize olur ve yanık bir tat alırsınız. Yoğunluk aslında daha iyi bir kelime.
Kahve kavrulduğunda iki çatlaktan geçer: Çekirdeğin biraz patlamış mısır gibi duyulabilir bir patlama sesi çıkardığı yer. Çıtırtı sesine tohumların genleşmesi neden olur: nemleri buharlaşır ve tohumlar ısı nedeniyle kırılır.
İlk çatlakta, tohumların kuru dış yüzeylerini (gümüş kabuğu veya saman) kaybettiği bitmiş ürüne yakınsınız. Bu noktadan sonra ve ikinci çatlağa kadar çekirdekler hafif ila orta derecede kavrulur ve orijinal lezzetlerini geliştirir. İkinci çatlamadan sonra çekirdekler koyulaşır ve maskelenir, kavrulmuş bir karakterle daha koyu, yanık ve daha yoğun bir lezzet verir. Aşağıda çekirdeklerin kavrulmasından sonraki kahve kabuklarını görebilirsiniz. Bu, kavurma sırasında çekirdekleri soyan gümüş deridir.
 
Whatsapp Sipariş Hattı
Yükleniyor...