300TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA TÜM ÜRÜNLERDE %60' A VARAN İNDİRİM! 12 AYA VARAN TAKSİT İMKANI İNSTAGRAM HESABIMIZ: @Maunahome 300TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA TÜM ÜRÜNLERDE %60' A VARAN İNDİRİM! 12 AYA VARAN TAKSİT İMKANI İNSTAGRAM HESABIMIZ: @Maunahome 300TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA TÜM ÜRÜNLERDE %60' A VARAN İNDİRİM! 12 AYA VARAN TAKSİT İMKANI İNSTAGRAM HESABIMIZ: @Maunahome 300TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA TÜM ÜRÜNLERDE %60' A VARAN İNDİRİM! 12 AYA VARAN TAKSİT İMKANI İNSTAGRAM HESABIMIZ: @Maunahome

Kahve çekirdekleri nasıl saklanmalı?

Tarih: 09.09.2022 09:55
Kahve çekirdekleri nasıl saklanmalı?
Kahve çekirdekleri nasıl saklanmalı?
Taze kahve ne kadar harika olursa olsun, sınırlı bir raf ömrüne sahiptir. Kahvenizi ne kadar iyi saklarsanız, o kadar iyi dayanır (ve tadı); yanlış yere koyun ve hızla kaybolduğunu göreceksiniz. Etrafta pek çok efsane ve kötü tavsiye var ama ben size kahvenizi taze tutmanın en iyi yolu konusunda rehberlik edeceğiz.

Kahve ne kadar süre saklanabilir?

 İlk olarak, kahvenin makul bir şekilde ne kadar dayanabileceğini bilmeliyiz. Cevap, bütün kavrulmuş çekirdeklere (yeşil çekirdek, kavrulması daha uzun sürer) veya öğütülmüş kahveye sahip olmanıza bağlıdır. Tam tahıl haldekiler genellikle tazeliğini kaybetmeden önce bir aya kadar dayanır, ancak en iyisi kavurma işleminden sonraki birkaç haftadır. Öğütülmüş kahve en fazla iki hafta dayanır, ancak en iyisi öğütüldükten sonra birkaç gün ve bir haftaya kadardır. Bu yüzden kendi öğütücünüze sahip olmanızı tavsiye ederim çünkü kahveyi saklayabilir ve taze tutabilirsiniz.

Kahvenin sağlıklı olduğunu nereden bilebiliriz?

Taze kahvenin kendine özgü bir kahve aroması olacaktır. Aşırı derecede iyi olan kahve, aromasının çoğunu kaybeder, ancak (kötü olmadığı sürece) görünür bir işaret olmayacaktır. Ve zaten limitlerinin dışında olan kahve bile bazen hala çekici kokabilir.
Bir kafede hazırlanan öğütülmüş kahve için sıcak su ilavesi yüzeye köpük eklemelidir; eğer almazsanız, kahveniz adeta biter. Çekirdekten veya öğütülmüş kahveden espresso yapıyorsanız, iyi bir krema almalısınız. İyi krema almazsanız, kahveniz en iyisi olmayabilir.

Kahveyi nasıl saklamalıyız?

İlk olarak, kahveyi dondurucuya koymayın. Bu kötü bir fikir. Kahvenin tazeliğini üç şey etkiler: hava, nem ve ışık. Kahveyi dondurucuda saklamanın ardındaki fikir, hava geçirmez olmasıdır; ancak dondurucu, kahvenin yaşadığı ve sorunlara neden olduğu nemli bir yerdir. Bunun yerine kahvenizi hava geçirmez, nemsiz, güneş ışığını engellemeyecek şekilde opak bir kapta saklamalısınız. Ve yapılır. Süpermarketten öğütülmüş kahve satın aldığınızda, tazeliğini sağlamak için genellikle özel olarak kapatılmış torbalarda gelir. Kahveyi kullanmaya hazır olana kadar bu poşetleri açmayın ve ardından tortuyu güzel bir kaba dökün. Özel bir kavurma makinesinden veya kahve dükkanından çekilmiş kahve satın alırsanız, çekirdekler özel olarak öğütülür ve kese kağıdına yerleştirilir. Bu mühür kötüdür, bu yüzden bir hafta içinde (en fazla iki hafta) makul bir şekilde idare edebileceğiniz kadar kahve satın alın. Taze çekirdeğiniz varsa, bu aynı tavsiye geçerlidir. Ticari kavurma makineleri özel ambalajlar kullanır: çekirdekleri kullanmaya hazır olana kadar açmayın. Çekirdeği bir kahve dükkanından alırsanız ve sadece kese kağıdında saklanırsa, sadece birkaç hafta yetecek kadar kahve alın.
Bir kahve öğütücünüz varsa, çekirdekleri öğütücü haznesinde saklamak iyidir. Çekirdekleri doğrudan güneş ışığından uzak tutun ve taze olarak tadını çıkarmak için birkaç hafta içinde kullandığınızdan emin olun. Kahveniz uygun şekilde saklandıktan sonra, mükemmel fincanı hazırlamak için en iyi kahve makinelerimizden birine ihtiyacınız da olabilir.
 
Whatsapp Sipariş Hattı
Yükleniyor...