300TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA TÜM ÜRÜNLERDE %60' A VARAN İNDİRİM! 12 AYA VARAN TAKSİT İMKANI İNSTAGRAM HESABIMIZ: @Maunahome 300TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA TÜM ÜRÜNLERDE %60' A VARAN İNDİRİM! 12 AYA VARAN TAKSİT İMKANI İNSTAGRAM HESABIMIZ: @Maunahome 300TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA TÜM ÜRÜNLERDE %60' A VARAN İNDİRİM! 12 AYA VARAN TAKSİT İMKANI İNSTAGRAM HESABIMIZ: @Maunahome 300TL ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO BEDAVA TÜM ÜRÜNLERDE %60' A VARAN İNDİRİM! 12 AYA VARAN TAKSİT İMKANI İNSTAGRAM HESABIMIZ: @Maunahome

Robusta vs Arabica kahve hangisi daha iyi?

Tarih: 09.09.2022 10:03
Robusta vs Arabica kahve hangisi daha iyi?
Robusta vs Arabica kahve hangisi daha iyi?
Herhangi bir kahve makinesinden en iyi şekilde yararlanmak, doğru kahve türünü seçmekle ilgilidir. Farklı yörelere ve farklı tatlar üreten tarlalara sahip birçok farklı kahve bulunsa da asıl tercih Robusta vs Arabica'dır. Burada size ikisi arasındaki farkları karşılaştırdığımız bir rehber hazırladık.

Robusta vs Arabica: Tohumlar


Robusta ve Arabica, farklı kahve bitkilerinden üretilir ve çekirdeklere farklı tat ve kokular sağlar. Robusta, Arabica'dan daha yüksek bir verime sahiptir, bakımı daha kolaydır ve hastalığa karşı daha az hassastır, bu da üretimi daha ucuz hale getirir.
Bu nedenle Robusta, maliyetin yüksek olduğu yerlerde kullanılma eğilimindedir, bu nedenle çoğunlukla hazır kahvede kullanılır. Robusta dünya kahvesinin yaklaşık %40'ını, Arabica ise kalan %60'ını oluşturuyor. Çoğu Robusta, Brezilya, Endonezya, Hindistan ve Uganda'da yaygın olarak yetiştirilse de, başka yerlerde küçük verimlerle Vietnam'dan gelir. Arabica daha geniş bir dağıtıma sahiptir, ancak Brezilya en büyük üreticidir.

Robusta vs Arabica: Kafein içeriği ve tadı


Robusta, Arabica'dan daha fazla kafeine sahiptir, yaklaşık %2,7'ye karşılık %1,5 ve ayrıca daha az şekere sahiptir. Kafein içeriğinin tat ile ilgisi olmadığını unutmayın: çok kavrulmuş Arabica'da hafif kavrulmuş Robusta'dan daha az kafein bulunur.
Genel olarak, Robusta kahvesi, daha fazla acı ve daha az asitli, topraksı (bazıları yanmış kauçuk der) bir tada sahiptir. Birçokları için Arabica, daha düşük acılığı ve geliştirilmiş asitliği ile daha kaliteli, daha yumuşak bir tada sahip kahve üretir. Daha pahalı kahveler ve tek kökenli olanlar (çekirdekler tek bir plantasyonda yetiştirilir) çoğunlukla Arabica'dır. Bu, Robusta'nın yeri olmadığı anlamına gelmez. Hazır kahve korkusu bir yana, kaliteli kahvelerde Robusta'nın yeri vardır. Tipik olarak, Robusta daha karışık bir lezzet için Arabica'ya derinlik ve kafein eklemek için karışımda kullanılır.
Özellikle İtalyan espresso karışımları, daha yoğun bir krema ile eşleştirilmiş daha tatlı, daha yoğun bir lezzet sağlamak için Arabica ve Robusta'nın bir karışımını (yaklaşık %10 ila 15) kullanma eğilimindedir. Her tür kahvenin, Arabica ve Robusta'nın kalitesi değişir ve hazırlanma sürecinin de etkisi vardır. Robusta kahve genellikle kuru bir işlem (yıkanmamış) kullanılarak hazırlanır, bu da daha kötü bir tada neden olur: düşük kaliteli hazır kahve yapmak için iyidir, ancak tadın önemli olduğu yerlerde değildir. Günümüzde kaliteli yıkanmış Robusta, hem tek başına hem de karışık olarak kalitesiz Arabica'dan daha lezzetlidir.

Robusta vs Arabica: Hangisi daha iyi?

 Arabica çekirdekleri daha ince ve pürüzsüzdür, bu da çoğunu en iyi içecek yapar. Robusta kahve çekirdeklerini nadiren bulursunuz (bazı özel kahve ithalatçılarında olmasına rağmen). Robusta, özellikle yüksek kaliteli yıkanmış çekirdekler, Arabica kahvesine güç katan ve lezzetini tamamlayan harmana harika bir katkı sağlar.
 
Whatsapp Sipariş Hattı
Yükleniyor...